Polivalenta din Craiova dominată de vâlceni, că și ei sunt olteni!

Rușine în Bănie! Pentru că niciun consilier local nu a mai amanetat 200 de bilete, galeria Craiovei a fost dominată de cea a oaspeților.

A fost derby în Polivalentă, cu final previzibil. SCM Craiova, o umbră a echipei care ridica un trofeu continental cu un an și jumătate în urmă, a fost învinsă mai categoric decât o arată scorul de campioana en-titre SCM Râmnicu Vâlcea. Că tot amintirăm de scor, a fost 27-23 pentru vizitatoare, care au condus însă, da capo al fine ostilitățile.

Favorita de pe parchet era clară, însă bizar a fost ce s-a întâmplat în tribune. Acolo unde suporterii vâlcencelor au controlat, ca și în teren, derby-ul de Oltenia. Galeria oaspetelor a fost mai numeroasă și a asigurat fondul sonor în majoritatea momentelor.

Partida a marcat și revenirea Cristinei Zamfir, care nu a mai fost pe parchet de vreo 10 luni, urmare a unei accidentări la umăr. De altfel, cea mai bine plătită handbalistă a Craiovei a și suportat două intervenții chirurgicale între timp. Soțul ei, care e și antrenorul echipei, George Burcea a spus: „Nu este sută la sută refăcută, dar a intrat doar pentru faza de apărare. Abia din luna ianuarie putem spune că e gata să arunce la poartă și să-și ajute echipa și în ofensivă”.

Ca dezastrul să fie complet pentru craiovence, cu 3minute înainte de final s-a accidentat și Bobana Klikovac, care va intra în perioadă de recuperare alături de Tătar, Trifunovic și Havronina.

SCM Craiova e în jumătatea inferioară a clasamentului, pe locul 8 după 6 meciuri,  cu 3 victorii și 3 înfrângeri, golaveraj negativ. În timp ce Vâlcea e lider cu maxim de puncte.

În 3 minute poți să vezi și: Noul salut al municitorilor de la Ford: „Ce PUMA mea faci!”

Oficial! Al patrulea transfer bifat de Victor Pițurcă!

Ascensiunea celui mai important fotbalist din lotul Craiovei!