23.6 C
Craiova
vineri, aprilie 25, 2025

Se pregătește transferul lui Robert Jerdea la Universitatea Craiova: „El deja a confirmat”

Robert Jerdea prinde transferul carierei și e gata să joace pentru Universitatea Craiova. Pe cine scoate din echipa lui Mirel Rădoi.

Robert Jerdea este oltean, are 21 de ani și joacă în Liga 2, pentru ACSM Reșița. El a avut evoluții bune în acest sezon și a atras atenția mai multor cluburi importante din Superliga României, printre care și Universitatea Craiova. Evoluează pe poziția de vârf împins, dar nu este un atacant tipic. Are o tehnică peste medie, o viziune foarte bună și nu stă rău deloc nici la capitolul viteză.

Atacant călit în ligile inferioare

Tânărul atacant de la Reșița a începutul fotbalul la Luceafărul Drobeta Turnu-Severin. Mai apoi, el a ajuns la FCSB. În 2020, a evoluat pentru academia Pro Sport, de unde a plecat mai departe la Academica Clinceni. De acolo, a fost împrumutat la Unirea Constantața, urmând să ajungă la Alexandria, echipă de la care a fost transferat liber de contract de Reșița.

Cristi Dima, patronul academiei Pro Sport, unde a jucat Robert Jerdea, spune că Universitatea Craiova pregătește transferul atacantului de la Reșița. Oltenii caută să se întărească și sunt gata să facă mutări pentru viitorul echipei.

Universitatea Craiova pregătește transferul lui Robert Jerdea

„Eu l-am luat de la FCSB, i-am plătit grila și i-am făcut contract de profesionist. Jerdea eu zic că va face pasul în SuperLiga și va face o figură foarte frumoasă. Este cam același profil ca Gheorghiță de la FCSB, poate chiar puțin mai tehnic. Poate să joace și în bandă. Au fost colegi chiar la ProSport. O generație foarte bună. Am ieșit vicecampioni naționali cu ei.

Eu zic că el va fi următorul jucător important. Am înțeles că sunt ceva discuții cu Universitatea Craiova. Un copil de 21 de ani care e foarte, foarte, foarte bun. E tehnic, are viteză și viziune.Va face pasul la o echipă bună. El deja a confirmat”, a declarat Cristi Dima, conform Fanatik.

Pe cine scoate Robert Jerdea din echipa lui Mirel Rădoi

Jovo Lukic și Safira sunt atacanții de careu pe care Mirel Rădoi îi are la Universitatea Craiova, în acest moment. Transferul lui Robert Jerdea ar putea să îl afecteze pe Jovan Markovic. Acesta este împrumutat la Oțelul, dar nici acolo nu se impune. Astfel, sunt șanse mari ca Mihai Rotaru să negocieze un nou împrumut, din vară.

Mirel Rădoi caută fotbaliști olteni, tineri și polivalenți. Robert Jerdea e născut la Severin, e călit deja în Liga 2 și poate să fie o soluție pentru regula U21, la Universitatea Craiova, în sezonul viitor. El împlinește 22 de ani la finalul lunii septembrie. Astfel, ar apuca să înceapă ediția de campionat 2025/2026 ca jucător eligibil pentru regula U21.

spot_img

ULTIMELE STIRI