2.8 C
sâmbătă, decembrie 9, 2023

Simona Halep, prima semifinală la Australian Open! Care e următoarea adversară!

Simona Halep s-a calificat în semifinale la Australian Open după ce a învins-o pe Karolina Pliskova!

A fost un meci bun pentru Simona Halep, în ciuda startului de partidă, care a fost condus de cehoaică. Pliskova a avut un avantaj de trei game-uri. Halep a avut însă tăria să revină în joc și să egaleze.

Românca a câștigat primul set cu 6-3 și l-a început pe al doilea mult mai hotărâtă. Karoline Pliskova nu a mai părut să treacă peste blocaj nici când și-a câștigat serviciul cu ajutorul a doi ași. Halep câștigat meciul în două seturi, 6-3, 6-2, după o oră și 13 minute de joc.

Simona Halep continuă lupta la Australian Open!

Halep s-a calificat în semifinala de la Australian Open, acolo unde se va duela cu nemțoaica Angelique Kerber, care a trecut foarte ușor de Madison Keys.

Angelique Kerber are 30 de ani și se află pe locul 16 WTA. Aflată într-o formă incredibilă în acest an, nemțoaica a demolat-o pe Madison Keys , de 22 de ani, locul 20 WTA,  în sferturile de finală de la Australian Open, scor 6-1, 6-2, după doar 51 de minute.