18.9 C
vineri, iunie 14, 2024

Stanciu și Mihăilă o țin pe România în cursa pentru EURO!

Victorie extrem de importantă pentru Edi Iordănescu, Răzvan Burleanu și pentru jucătorii care se chinuie să joace la nivelul adversarilor din Kosovo!

România a câștigat, cu greu, meciul disputat împotriva reprezentativei similare din Kosovo. Tricolorii s-au impus cu scorul de 2-0, după reușitele bifate de Stanciu și Valentin Mihăilă. Elevii lui Edi Iordănescu rămân neînvinși în grupa de calificare pentru EURO și ocupă locul 2.

Stanciu și Mihăilă țin naționala României în cursa pentru EURO!

Prima repriză a fost plină de evenimente, dar nu tocmai în ceea ce privește fotbalul. În minutul 20, partida a fost întreruptă de arbitru după ce suporterii români au afișat un banner pe care scria „Kosovo e Serbia”. Aproape 40 de minute au stat la vestiare cele două echipe, apoi meciul a fost reluat. Până la pauză, nici tricolorii și nici adversarii lor nu au avut prea multe ocazii. Totuși, evenimentele au fost nelipsite. Jucătorii s-au contrat de mai multe ori. Până la urmă, Screciu a fost lovit, iar Kosovo a rămas în 10 oameni.

În partea secundă, tricolorii au început mult mai hotărâți. Elevii lui Edi Iordănescu au încercat să profite de superioritatea numerică și să pună presiune pe adversari. Rezultatele s-au văzut în minutul 58, când România a primit o lovitură de la 11 metri, pe care a ratat-o Stanciu. El și-a luat revanșa în minutul 82, când a marcat de la marginea careului mare. Românii nu s-au oprit. În minutul 90+2, Valentin Mihăilă a marcat pentru 2-0.

România – Kosovo 2-0

România: Moldovan – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – Cicâldău, Screciu – Stanciu, Hagi, Coman – Puşcaş. Rezerve: Târnovanu, Aioani, Rus, M. Marin, Alibec, Mihăilă,Bîrligea, R. Marin, Olaru, Moruțan, Camora, Sorescu. Selecționer: Edward Iordănescu.

Kosovo: Muric – Vojvoda, A. Rrahmani, Aliti, Paqarada – Zhegrova, Berisha, Loshaj , Berisha – Rashica, Muriqi . Rezerve: Ujkani, Bekaj, Hadergjonaj, Beka, Fazliji, Hajrizi, Muslija, Korenica, Rrahmani, Dresevic, Zeqiri, Krasniqi. Antrenor: Primoz Gliha.

Stadion: Arena Națională. Arbitru: Willy Delajod // Asistenți: Erwan Finjean, Philippe Jeanne. Arbitru VAR: Benoît Millot // Asistent VAR: Stéphanie Frappart (toți din Franța).