Stoenac, killer pentru fosta echipă! Trică, trei din trei!

FCU Craiova s-a instalat pe prima poziție a clasamentului, după victoria în extremis obținută cu ACSO Filiași.

Adus în vară de la ACSO Filiași, motreanul Marian Stoenac, crescut de la 6 ani la Minerul, a fost MVP-ul meciului de la Severin. Stoenac a reușit hattrick-ul în poarta filieșenilor, iar ultimul gol, dat în minutul 88, a fost de trei puncte, băieții lui Trică impunându-se cu 3-2. Este al doilea joc în care Stoenac marchează pentru toate punctele, după deplasarea de la Lipova, câștigată cu 1-0. La Severin a fost a treia victorie din tot atâtea posibile pentru gruparea craioveană, care conduce ierarhia în seria a patra a Ligii a treia.

Fostul decar al Universității Craiova, Eugen Trică pare omul potrivit la locul potrivit. Elevii săi au început perfect întrecerea la capătul căreia au obiectiv promovarea în B. Totodată, continuă și pe al doilea front, la mijlocul săptămânii având meci în Cupa României cu Vedița Colonești, fostă Atletic Bradu.

În cealaltă serie, echipele doljene au înregistat înfrângeri. Universitatea II Craiova a pierdut pe Extensiv, scor 1-3, cu Cetate Râșnov, în vreme ce Tractorul Cetate a luat 5 la Moreni.

În 3 minute poți să vezi și: De la #bătăliapentrupodium pe facebook la bătălia pentru titlu pe teren!

Aberația de pe Oblemenco rezolvată odată cu venirea lui Piți!

Băluță, primul pas spre revenirea la Craiova!