14.5 C
sâmbătă, mai 18, 2024

Universitatea Craiova respiră! Costel Gâlcă a luat toate punctele la Sf. Gheorghe

Universitatea Craiova a venit cu o atitudine bună la Sepsi, iar venirea lui Costel Gâlcă pare să conteze

Universitatea Craiova a reușit să treacă de Sepsi cu 3-1. Oltenii au controlat meciul și victoria a fost una extrem de importantă.

Sepsi – Universitatea Craiova – 1-3

Sepsi OSK: : Niczuly – D. Ciobotariu, Kecskes, Fl . Ștefan – Oroian, Alimi, Kallaku, Dumitrescu – K. Varga, Debeljuh, Ștefănescu
Rezerve: D. Moldovan, Gedo, Rența, Aganovic, Kocsis, R. Varga, Safranko
Antrenor: Bernd Storck
Absenți: N. Păun, Oteliță (accidentați), Cosmin Matei (indisponibil)

CSU Craiova: L. Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Badelj, Bancu – Al. Crețu, Anzor – Baiaram, Houri, Ivan – Markovic
Rezerve: Lazar, Soiri, Zajkov, R. Silva, Ndong, Mateiu, Cîmpanu, Danciu, Bana, Blesa, Koljic
Antrenor: Costel Gâlcă

Universitatea Craiova a început surprinzător de bine meciul cu Sepsi. Oltenii au resimțit venirea lui Gâlcă pe bancă și au încercat rapid să-și impună jocul. Scorul a fost deschis în minutul 11 de Maldonado.

Alb-albaștrii au continuat să joace la același nivel și în minutul 26 a ieșit și Andrei Ivan la Rampă. Rămas restant la goluri, Ivan a înscris pentru 2-0. Sepsi a reușit să reducă din diferență înainte de pauză din penalty.

Partea secundă a adus de la cabine două echipe dornice de fotbal, dar elevii lui Gâlcă au părut mai prudenți. Oltenii n-au mai fost la fel de dornici să atace. Sepsi a încercat să se apropie de poarta lui Popescu, dar ocaziile importante au lipsit.

Oltenii au înscris iar în minutul 67. Houri a plasat mingea în poartă și oapseții s-au distanțat pe tabelă. Sub comanda lui Gâlcă, Universitatea Craiova a arătat bine. Să vedem cât va ține.