6.7 C
marți, martie 19, 2024

Victorie logică! U Craiova n-a lăsat loc de suprize în competiția surprizelor

Oltenii s-au calificat în optimile de finală ale Cupei României, după ce au trecut la pas de liderul din B Sportul Snagov.

Sportul Snagov – Universitatea Craiova     0-2

Au marcat: Gardoș 36, Markovic 73

Stadion: Ion Oblemenco, spectatori: 8.000

Sportul Snagov (4-3-3): Marinescu – Vlădoiu (80 Șerban), Lică, Ilie, Stanciu – Lucian Ion, Valentin Bărbulescu, Ayoub Tazouti (77 Vlad Bărbulescu), Borțoneanu – Buia, Dănălache (67 Borțoneanu), Hlistei. Antrenor Laszlo Balint

Universitatea Craiova (3-4-3): Popescu – Donkor, Gardoş (65 Dimitrov), Ferreira – N. Rocha, Cicâldău (75 Mateiu), Fedele, Bancu – Bărbuț, Burlacu (60 Markovic), Mitriţă. Antrenor: Devis Mangia

Arbitri: Horia Gabriel Mladinovici; Asistenţi: Andrei Constantinescu şi Vlad Bârleanu (toţi din Bucureşti).

O anomalie marcă înregistrată în România: U Craiova e oaspete pe propriul teren, după ce Snagovul și-a dat acceptul să joace pe Oblemenco. Mangia schimbă mult în alcătuirea echipei pentru meciul de Cupă, însă un schelet format din titularii din campionat rămâne. Între aceștia Donkor, Cicâldău, Fedele, Bancu și Mitriță. Jocul nu se leagă, nu seamănă deloc cu cel etalat în weekend, contra Viitorului. Craiova controleză, dar steril. Gazdele vizitatoare de pe Oblemenco au prima șansă, când Bărbulescu scapă singur cu Popescu, dar trimite puțin pe lângă. Pragmatică, Craiova marchează din față fixă: centrare perfectă Cicâldău, cap Gardoș și e 0-1. Scorul primei reprize.

Craiova continua in Cupa Romaniei

Actul secund începe alert. Hlistei, din 10 metri, trage în Popescu. Bancu, scăpat singur pe stânga, șutează violent, dar Marinescu respinge în corner. „Capul” lui Markovic trece pe lângă. Partida se stinge ușor, dar e animată cu un sfert de oră de contra-atacul Craiovei, finalizat sec de Markovic, la primul gol pentru prima echipă. Partida s-a încheiat 2-0 pentru alb-albaștri, care merg mai departe în competiția knock-out.