29.5 C
joi, august 18, 2022

Fără selecționer și scoși din cursa pentru un loc la Campionatul Mondial, tricolorilor le-a rămas doar speranța!

România a ratat calificarea la baraj după ce elevii lui Rădoi nu au fost capabili să marcheze împotriva Islandei. Macedonia de Nord nu a stat la discuții cu reprezentativa nordică și a primit o șansă să arate că merită să fie la Campionatul Mondial.

Edi Iordănescu scoate biciul la tricolori!

Răzvan Burleanu i-a scos pe jucători vinovați și îl lasă pe selecționer să schimbe întreg lotul! După discuțiile purtate de Read more

Andrei Ivan Romania - Georgia 1-2
Deja-fu pentru olteni, înfrângere cu georgieni!

După catastrofa de la Tbilisi, Ivan și Cicâldău ar fi trebuit să fie cel mai puțin afectați de eșecul de Read more

Tricolorii pot învăța multe de la vecini. Serbia a învins dramatic Portugalia, scor 2-1, și a obținut calificarea la Campionatul Mondial. Portugalia și Serbia se aflau la egalitate înaintea ultimei etape, ambele fiind neînvinse în Grupa A și cu 17 puncte la activ. Renato Sanches a deschis scorul pentru Portugalia în minutul 2, dar Serbia a egalat până la pauză, prin Tadic, în minutul 33. Ronaldo și colegii lui păreau că se îndreaptă spre o calificare, dar Mitrovic a dat lovitura în minutul 90.

Selecţionerul Portugaliei, Fernando Santos, a afirmat că trebuie asumată răspunderea pentru înfrângerea suferită: „Trebuie să ne asumăm răspunderea şi mai ales eu, în calitate de selecţioner. Serbia a fost mai bună decât noi în numeroase momente ale meciului. Am scăzut ritmul, am avut dificultăţi pe parte ofensivă şi de fiecare când jucăm contra unor echipe care evoluează cu o apărare în trei, este dificil”, a spus Santos.

Românii rămân cu speranța și se consolează, mai mereu, cu gândul că naționalele de top nu pot fi învinse. Serbia a demonstrat că se poate, iar tricolorii nu au decât să ia lucrurile pozitive din această experiență.