VIDEO! Mangia, fascinat de suporteri! „Era dificil să-mi imaginez așa ceva!”

Devis Mangia consideră că aportul suporterilor în obținerea victoriilor este decisiv, după ce echipa a revenit în Bănie.

Devis Mangia a spus, după meciul cu CFR: “Suntem bucuroşi, am întâlnit o echipă puternică, am făcut o repriză bună, apoi am luat un gol dintr-o fază fixă. CFR stă bine fizic. Noi am suferit în ultimele minute. Am controlat meciul, puteam face 3-0 prin Băluţă, şi asta putea schimba totul. Trebuia să fim concentraţi, să nu fim distraşi. Vreau să îmi felicit jucătorii.

Antrenorul italian a adăugat: „În momentul în care jucam la Severin, aşteptam să revenim la Craiova cu mulţi fani. Era dificil să-mi imginez, când aveam 3-4.000 de suporteri şi nu mă aşteptam să se creeze atmosfera asta de când ne-am întors la Craiova. Au contat jucătorii, fanii, atmosfera, suntem ca o familie. Vine vacanţa, dar pentru un antrenor e dificil, mă voi odihni câteva zile, apoi mă voi gândi la munca mea”.

Devis Mangia a schimbat la față Universitatea Craiova

Cu Devis Mangia la cârmă, Universitatea Craiova a avut cel mai bun parcurs de la revenirea pe prima scenă. Oltenii au o linie de clasament excelentă înainte de pauza de iarnă: 12 victorii, 7 egaluri și doar 3 înfrângeri, golaveraj 36-23, 43 de puncte.

Iar finalul de sezon a fost apoteotic. Echipa Craiovei a demonstrat nu doar că se poate bate de la egal la egal cu orice altă formație din Liga 1, ci că poate câștiga în fața oricui, când are suporterii alături! Universitatea Craiova a învins liderul CFR Cluj cu 2-1 și încheie bine anul 2017!