15.6 C
miercuri, mai 18, 2022

VIDEO! Vătăjelu a rezolvat meciul pentru Sparta Praga din prima repriză!

Fostul căpitan al Universității Craiova, Bogdan Vatajelu, a fost cel mai bun de pe teren în victoria din această seară.

Sparta Praga a câștigat cu 3-0 în fața celor de la Mlada Boleslav. Bogdan Vatajelu, fostul căpitan al oltenilor, a reușit o primă repriză magică în care a oferit două pase de gol. Din centrările sale, atacanții cehi au marcat și au stabilit practic după primele 45 de minute soarta punctelor.

Vătăjelu a reușit o performanță asemănătoare la data de 21 octombrie, în etapa 11 a campionatului, când, pe terenul lui Jabolonec a oferit tot două asisturi. Si atunci, Sparta s-a impus cu 3-0. În cele 12 partide în care a evoluat până acum pentru praghezi, Vătă are un gol, reușit în Cupă, și patru pase decisive.

Bogdan Vătăjelu, de un an în capitala Cehiei

Iarna trecută, fundașul oltean semna un contract pe o perioadă de 3 ani și jumătate cu formația pragheză. Universitatea Craiova primea în contul jucătorului 1,4 milioane de euro. Și vor mai primi 10% dintr-un transfer ulterior al jucătorului.

Și Andrei Ivan a intrat pe teren astăzi, în minutul 89 al partidei pe care Kuban Krasnodar a câștigat-o cu 3-2 contra celor de la Akhmat Grozny. Despre Ivan s-a vehiculat posibilitatea revenirii în Bănie pentru o perioadă de 6 luni, sub formă de împrumut.