12.8 C
vineri, martie 29, 2024

VIDEO! Victorie istorică pentru CSO Filiași!

Echipa doljeană a eliminat UTA și a reușit astfel surpriza 16-imilor de finală ale Cupei României.

CSO Filiași, grupare care evoluează în liga a treia, a obținut un succes uriaș în 16-imile de finală ale Cupei României. Oltenii au învins cu 1-0 prim divizionara UTA Arad și a eliminat-o din competiție.

Filiasi – UTA Arad 1-0. Doljenii produc șocul 16-imilor de finală!

Filieșenii au demonstrat astfel că, întradevăr, Cupa României este o competiție a surprizelor. Gazdele au avut prima șansă de gol după o jumătate de oră de joc, prin Calu, care a trimis cu capul, dar mingea a trecut pe lângă poarta arădenilor. Golul istoric, al calificării în optimi a venit în minutul 39, a fost marcat de Vîlcică, cu un șut puternic cu exteriorul, după o acțiune superbă reușită de Zamfir.

VIDEO AICI! CSO Filiasi – UTA Arad 1-0

UTA a avut câteva ocazii bune de a duce meciul în prelungiri, însă toate au fost irosite. Cele mai mari le-au ratat Roger și Bustea, ultimul i-a prilejuit o paradă de zile mari portarului de la Filiași, care a respins în corner. Așadar, Filiasi – UTA Arad 1-0. În optimile de finală, Filiași are un culoar favorabil. În această fază a competiției ar putea întâlni FC Voluntari, Sepsi, Rapid, FC Buzău sau FC Hermannstadt.

Antrenorul Mario Găman a mizat pe Constantinescu – Dănescu (Armășelu 68′), Ed. Dina, I. Tătaru, C. Calu – Duriță – Pencea (Bubuioc 84′), I. Zamfir, Vîlcică, Rogoveanu – Al. Fotescu.

Cele 14 echipe care s-au calificat până acum în optimi sunt FCSB, FC Argeș, Sepsi, Hermannstadt, Mediaș, Chindia, Dunărea Călărași, ASU PoliTimișoara, FC Buzău, Voluntari, Minaur Baia Mare, FCU Craiova, Rapid. Astăzi se mai joacă meciurile Ripensia Timișoara – Dinamo și Universitatea Craiova – CFR Cluj.