fbpx
11.2 C
vineri, februarie 26, 2021

X-files oltenesc! Craiovenii, în păpuriș!

Cu italianul Bergodi, alb-albaștrii aveau o serie de 7 victorii. Cu autohtonul Papi au 5 egaluri la rând.

Voluntari – Craiova 1-1
A marcat: Angelov 9 / Ivan 25
Voluntari: Marcos Lavin – Costin, Balaur, Armaș, Briceag (31 Vlad) – Ricardinho, Droppa – Tavares – I Gheorghe, Angelov (71 Borțoneanu), Anderson (46 M. Lopes). Antrenor: Bogdan Andone
Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălașa, Papp, Bancu – Nistor, Screciu, Cicâldău – Ofosu (81 Baiaram), Ivan, Bărbuț (63 Mamut). Antrenor: Corneliu Papură.

Sunt toate premisele pentru o victorie a Craiovei. FC Voluntari este cea mai slabă echipă din Liga 1, cu 2 puncte acumulate din ultimele 8 meciuri, adică din 24 posibile, 3 înfrângeri din 3 în 2021. În directele din campionat, ultima victorie a ilfovenilor contra oltenilor e din 2015. 6 din 6 succese are Craiova în fieful adversarului. În plus, jucătorii celor de la Voluntari sunt neplătiți de luni bune, exact ca la Dinamo sau Astra. Pe loc de baraj, cu moralul la pământ, este adversarul ideal pentru ca U Craiova să-și revină după startul prost de an.

Voluntari – Craiova 1-1, egal cu cea mai slabă echipă din Liga 1

Șoc însă în startul meciului: Angelov profită de marcajul larg a lui Bălașa și reia în plasă centrarea lui Ricardinho. Peste un sfert de oră se restabilește egalitatea: Ivan pune capul la centrarea lui Nistor și o bagă în ațe. Oltenii pun stăpânire pe joc, iar Ofosu trage puțin peste vinclu. Armaș se opune în ultimă instanță șutului lui Bancu, apoi Bărbuț trage prost, din poziție ideală. Nistor iese din zid și se opune la o indirectă din 16 metri, dictată ca urmare a unei gafe a lui Pigliacelli, care ieșise cu mingea în mână din careu. Repriza se încheie cu „capul” lui Screciu prins de portar.

Craiova nu pornește cu motoarele turate partea a doua. Abia în minutul 63 vine prima șansă, la șutul violent al lui Nistor, respins în față de portar. Ofosu încearcă din unghi, dar mingea se duce rău, mult pe lângă. Craiova macină în gol. În momentele de final, pe contra-atac, prin Costin, Voluntari e la un pas să dea lovitura, dar șutul violent trece peste poarta lui Pigliacelli. Se termină 1-1.

Atenție la alimentație – Efectele benefice ale fructelor și legumelor

Vești mari pentru Papură și suporteri: atacantul mult așteptat a început antrenamentele!

The following two tabs change content below.
Fondator 3minute.net. Cu experienta de peste 15 ani in presa.