Remontada! Craiova întoarce după pauză și urcă pe 2!

Mihăilă și Roman repară gafa căpitanului Nicușor Bancu. Oltenii iau toate punctele din marginea Bucureștiului.

Au marcat: Ebralidze 16 / Mihăilă 46, Roman 86

Voluntari: Rîmniceanu – Ricardinho (46 Harrer), J. Rodrigues, Balaur, Kocic (82 Benzar) – Căpățână, Gorobsov, I. Gheorghe – Costin (68 Vlad), Țîră, Ebralidze. Antrenor: Cristiano Bergodi

Craiova: Pigliacelli – Martic, Bălașa, Acka, Bancu (46 Vătăjelu) – Ivanov (72 Ioniță), Qaka, Cicâldău – Bărbuț, Markovic (32 Roman), Mihăilă. Antrenor: Cornel Papură

Arbitru: A. Chivulete

În ultima deplasare de la Voluntari, Craiova zdrobise echipa ilfoveavă cu 5-1, cu un hattrick al lui Bancu. Cu ascendentul acestui succes, al poziției din clasament, al experienței europene proaspăt căpătate, formația olteană pornea favorită. Meciul începe însă abrupt și prost pentru Craiova. Cu o gafă a lui Bancu, care inițiază golul Voluntariului, cu o pasă din laterală în centrul careului. Ebralidze profită și deschide scorul. Alb-albaștrii nu au reacție, iar la cabine echipa lui Bergodi intră în avantaj.

Universitatea începe furibund actul secund, iar la prima fază, Mihăilă împinge cu talpa-n ațe centrarea lui Bărbuț. Totul decurge perfect pentru olteni după egalare: Tîru e eliminat pentru cumul de galbene. Craiova primește penalti, după o imprudență asupra lui Mihăilă. Ratează însă Cicâldău. Cu om în plus, oltenii continuă asaltul. Apărarea adversă cedează cu 5 minute înainte de final, când Roman se înalță peste fundași și marchează pentru victorie. În urma succesului de la Voluntari, Craiova urcă pe locul 2 până la disputarea celorlalte meciuri ale etapei.

În 3 minute poți să citeși și: Rapid transferă din curtea Universității Craiova!